Високий рейтинг «Гугл» надає виключно авторитетним сайтам. Авторитетність підтверджується цитуванням, коли про ваш сайт згадують інші ресурси та надають на вас посилання. Для початківців добування зовнішніх посилань може виявитися складним і незрозумілим. Давайте розбиратися у зовнішній оптимізації разом.

Лінкбілдінг - побудова SEO посилань на сайт

В виборі стратегії лінкбілдінгу хтось надає перевагу якісному контенту, або пошуку посилань, або PBN чи e-mail розсилці. У сфері SEO немає єдиної правильної відповіді, планування і реалізація кожного проекту — річ індивідуальна. У нас є досвід і кілька простих порад для новачків. Перші кроки по побудові зовнішніх посилань на сайт можна впроваджувати одразу.

Основи створення посилань

Почнемо з бази лінкбілдингу. Побудова зовнішніх посилань — це процес організації нових посилань зі сторонніх веб-майданчиків на ваш сайт. Цей процес має на меті підвищити авторитетність ваших посадкових сторінок для алгоритмів Google. Топові місця в видачі пошуковика приносять пошуковий трафік, тобто більшу кількість відвідувачів сайту.

У сайта має бути правильний посилальний профіль — комплекс всіх зовнішніх посилань і анкорів (клікабельного тексту, під яким замасковане посилання на сайт). З посилальним профілем треба працювати, тобто перевіряти і вдосконалювати.

Загалом, можна піти легальним шляхом в два кроки для добування посилань:

 1. Створити цінність, яку хочеться розповсюджувати через посилання.
 2. Показати її людям, які володіють веб-сайтами або адмініструють їх.

Чому важливо будувати посилання?

Зворотні посилання є одним з найважливіших факторів ранжування в «Гугл», поряд з повнотою контенту, тематичною авторитетністю, юзабіліті, швидкістю завантаження сторінки та оптимізації під mobile формат та ін.

Посилання знадобляться вам для вирішення двох питань:

 • допоможе пошуковим роботам зрозуміти цінність вашого сайту;
 • вищі позиції в пошуку краще проглядаються інтернет-користувачами та забезпечують більший трафік (а кількість відвідувачів, в свою чергу, теж враховується пошуковими системами).

Чи вирішать посилання всі проблеми?

Зробити найбільшу кількість backlinks серед конкурентів — не значить автоматично вийти в лідери рейтингу сайтів. По-перше, різні посилання мають різну вагу, а по-друге, позиція в видачі визначається складним комплексом змінних, що залежать від конкретного пошукового запиту.

Як створити посилання на сайт?

Створення зовнішніх посилань на сайт

Поговоримо про тактики здобування посилань на сайт. Є 4 підходи:

 • додати вручну;
 • здобути органічні лінки цінним контентом;
 • попросити у власників веб-майданчиків;
 • купити на договірних умовах.

Ручне додавання беклінків

До тактик ручної роботи належать профілі в соцмережах, лістинги в онлайн-каталогах, коментарі, публікації в спільнотах та на форумах тощо. Це найпростіше створення посилань, яке напевне роблять ваші конкуренти. Проте вони несуть додаткову користь для вашої справи:

 • реєструючись в відомих довідниках та в місцевих списках, ви проінформуєте потенційних клієнтів про свою діяльність;
 • ведення соціальних мереж формує навкруги вашого бізнесу лояльну аудиторію, постійно нагадує про вашу присутність у мережі та офлайн;
 • розумне коментування статті в блозі подібної тематики виділить ваш бренд серед зацікавленої ЦА, проте розміщені там посилання можуть не зарахуватися як цитування — пошуковик не надає їм значної ваги.

Органіка — ваші відвідувачі діляться посиланням

Якщо люди посилаються на ваші матеріали просто так, без додаткового стимулювання, значить ваші тексти, картинки та відео можна назвати видатним. Ознаки якісного контенту: унікальність, користь для ЦА, актуальність, грамотність, експертна думка, оригінальна подача, експерименти з форматами.

Треба зробити так, щоб про вашу сторінку дізналися якомога більше людей. Частина з них перейде почитати, і якийсь процент читачів поділиться інформацією через посилання. Для просування контенту добре підходить Facebook Ads, електронна пошта, соціальні мережі, але слід зберігати баланс та не бути нав’язливим. 

Орієнтуватися краще на нових підписників. Щоб про вас говорили, треба вражати, давати цінність, переповнювати емоціями.

Людям подобаються такі формати як інфографіка, дослідження даних, опитування, карти, інтерв’ю, подкасти, експертні огляди.

Як просити про розміщення посилання

Цей підхід базується на взаємній вигоді. Ви маєте запропонувати власнику або адміністратору веб-сайту причину, чому їм вигідно давати посилання на вас. Можна апелювати до такого інтересу:

 • гостьовий блог;
 • обмін посиланнями;
 • ви даєте експертний коментар;
 • якщо використали ваше зображення, попросіть згадати авторство з посиланням;
 • ви пропонуєте кращий ресурс, ніж той, на який вони посилалися;
 • ви згадуєте їхню роботу у себе в матеріалі;
 • даєте позитивний відгук;
 • допомагаєте виправити непрацююче посилання на їхній сторінці;
 • якщо знайшли згадку про свій бренд, попросіть зробити її клікабельною.

Щоб підвищити ваші шанси на угоду з веб-майстрами, можна надати їм додаткові бонуси у вигляді бартеру, оплати, безкоштовного доступу до продукту/послуги, реклами у себе. Та майте на увазі, що  Google негативно ставиться до такого стимулювання. Треба знайти баланс і поєднати класичний аутріч з двосторонньою вигодою.

Як купувати посилання

Покупка посилань має певні ризики. SEO-початківці можуть дорого закупити неякісні посилання, або накликати санкції пошуковиків. Єдина порада, яку ми можемо дати — довіряйте досвідченим майстрам з лінкбілдингу, через яких пройшло багато проектів та були зроблені правильні висновки в процесі просування сайтів.

Безпечне розміщення посилань базується на 3 принципах:

 • релевантні ресурси;
 • перевірка метрик;
 • обережна ручна робота;
 • досвід

Є певні дослідження про побудову рейтингу сайту через беклінки: після видалення останніх високий рейтинг залишається без змін. Тобто Google продовжує індексувати сторінки і передає частину ваги посилань навіть після їх видалення. Це гарний знак для людей, що займаються побудовою посилань, адже можна менше турбуватися з приводу відновлення втраченого.

В той же час, якщо ви втратили лінк з «людного» веб-ресурсу, який приводив до вас користувачів, намагайтесь його повернути. А також повиправляйте сторінки 404 з непрацюючими зворотніми посиланнями (для цього скористайтеся спеціалізованими сервісами, наприклад, Ahrefs Broken Link Checker.

Як відрізнити хороше посилання

Якісні посилання для SEO

Google тримає в таємниці алгоритми ранжування, тому цінність кожного посилання, насправді, під питанням. SEO-практики вважають, що беклінки оцінюються за такими критеріями:

 • авторитетність;
 • релевантність;
 • текст анкору;
 • місце розміщення;
 • куди ведуть;
 • follow чи nofollow атрибут.

Авторитетність

Авторитет посадочних сторінок та сайту базується на гугл-алгоритмі PageRank, який бачить кращою сторінку з більшою кількістю зворотних посилань. Максимальну цінність приносить посилання зі старого сайту, зі сторінки, яку давно й багато цитують.

Можна робити ставку і на відносно нові сторінки для розміщення посилання. Але на ті, що в перспективі залучать зворотні посилання.

Авторитет сайту відображений у метриці DR — доменний рейтинг. Показник дає нам розуміння, наскільки профіль насичений беклінками. Рекомендуємо вкладати зусилля і бюджет в добування посилань з авторитетних майданчиків, і в той же час не нехтуйте можливістю залучити сайти з низьким DR, якщо це швидко і просто.

DR – непряма метрика у популярному сервісі аналізу зворотних посилань ahrefs. Метрика не є 100% достовірною і може бути штучно збільшена вебмайстрами.

Релевантність

Пошуковик вважає, що тематика сайта-донора і акцептора мають співпадати. Або тематика сторінок, які пов’язані посиланням. Адже людина шукає інформацію і хоче отримати її точно у відповідності до запиту.

Тому будьте вибірковими — не використовуйте кожну можливість створення посилання. Подумайте, звідки це буде корисним для користувача.. 

Текст анкору

Той фрагмент тексту, який треба клікнути, щоб перейти на іншу сторінку, називається анкорним текстом. Зазвичай анкор описує, куди або навіщо виконується перехід. «Гугл» використовує анкорний текст для покращення якості пошуку та надання сайту рейтингу. Тому виникає велика спокуса проконтролювати кожен анкорний текст, який веде на ваш сайт.

Будьте обережні з цим: пошуковик накладає санкції за втручання в процес ранжування. Не перестарайтесь із оптимізацією на цьому етапі.

Місце розміщення

Є 3 правила, заснованих на логіці і статистиці:

 • контент, сайдбар (бічна панель) і футер (нижній колонтитул) — це три блоки веб-сторінки, де можна залишити посилання; розміщуйте лінк в контенті, та матимете більше уваги і переходів користувачів;
 • посилання у першій половині тексту має більше шансів бути побаченим;
 • не вставляйте багато посилань в один текст, бо підвищиться конкуренція між ними за кліки та зменшиться авторитет, переданий сторінкам.

Куди ведуть

Зворотнє посилання може привести на головну сторінку вашого сайту, або інші посилальні активи, або конкретну посадкову сторінку, яку просуваєте в Google. Пошукова система справедливо вважає, що людям подобається корисна інформація, а не продаюча. Тому намагайтеся привести трафік на посилальні активи (некомерційні, цікаві й корисні сторінки), з яких потім внутрішнім посиланням перенаправите, куди треба. Наприклад, у свій блог, щоб зі статті користувач міг перейти на головну. Але не забувайте, що без посилань на головну сторінку також не обійтися.

Dofollow або nofollow атрибут

У кожного посилання є атрибут, прописаний у HTML-коді, за яким пошуковик вирішує, зараховувати цитування в рейтинг чи не зараховувати. З 2019 року працює такий підхід:

 • у разі nofollow-атрибуту «голос» при переході не зараховується або значимість зменшується;
 • dofollow — посилання зараховується алгоритмом. За замовчуванням посилання дуфолів, якщо не вказано інше;
 • rel=«UGC» — позначають user generated content, наприклад, коментарі на форумах і в блогах;
 • rel=«sponsored» — позначають рекламні інтеграції.

Dofollow є безумовним пріоритетом в добуванні посилань в інтернеті, проте nofollow-лінки з високоавторитетних сторінок зараз також мають вагу.

Більше у блозі Google за посиланням

Стратегії створення посилань

Стратегії лінкбілдінгу

Існує 4 надійні підходи до створення посилань: гостьовий блог, просування контенту, посилальні активи, переслідування конкурентних лінків. Розберемо їх детальніше.

Гостьовий блог

Парадокс публікацій полягає в тому, що якісні «розкручені» блоги самостійно справляються з хорошим контентом та рідко потребують сторонніх матеріалів. А вам потрібні саме вони, а не третьосортні майданчики без трафіку. Як потрапити до них в блог?

 1. Продемонструвати експертність та копірайтерські навички.
 2. Пройти шлях публікацій від менш відомих блогів до лідерів ніші.
 3. В спеціальних сервісах ви можете відфільтрувати рейтинг веб-майданчиків по DR або трафіку та пропонувати матеріалу спершу «простішим» блогам, поступово рухаючись до лідерів.
 4. Щоб виділитися серед всіх «гостей», що пропонують блогу статті, проаналізуйте контент блогу та знайдіть «прогалини» — теми, які приносять багато трафіку конкурентам, але пропущені тут.
 5. Ще варіант — проаналізувати статті в блозі, виявити неефективні та запропонувати переписати стару статтю, зробити її більш цінною та актуальною.

Висновок: не пропонуйте просто цікавий контент. Дайте вигоду.

Просування контенту

Щоб ваші матеріали поширювалися в мережі, треба показати їх широкій публіці. Використовуйте спільноти і рекламу, проводьте інформаційну роботу.

 1. Спільноти. Однодумці спілкуються у великих групах в соцмережах. Шукайте їх, приєднуйтесь до обговорень, завойовуйте репутацію та просувайте лише найкращі матеріали. Також спробуйте створити власну спільноту зацікавлених людей, які чекатимуть та з радістю отримуватимуть інформацію від вас. Приватна Facebook-група, підписка на Twitter, електронна розсилка — те, що можна пропонувати аудиторії. Проте зауважте, що побудова якісної спільноти потребує багато часу та зусиль.
 2. Реклама в «Фейсбук», «Твіттер» та «Гугл» принесе вам якісних відвідувачів. Домовляйтеся про рекламну інтеграцію і з популярними сайтами, де бувають «ваші» люди. Важко точно спрогнозувати, скільки посилань принесе реклама. Але можна експериментувати з бюджетом і робити власні висновки. Вкладайтеся в контент-маркетинг тільки тоді, якщо впевнені в якості матеріалів.
 3. Інформаційна робота. Пропагуйте ваші матеріали правильно — одразу пишіть власникам сайтів про переваги, які надасть ваша стаття, та яку унікальність ви пропонуєте. Власники майданчиків дуже цінують авторські дослідження, інфографіку, гайди.

Посилальні активи

Посилальні активи — це сторінки, створені спеціально заради залучення посилань з інших сайтів вашої ніші. Цей підхід збільшує пошуковий трафік з однієї сторінки сайту на іншу, підвищує реферальний трафік зі стороннього сайту до вас, піднімає популярність та формує прихильність до бренду.

Перевірте конкурентів, на які сторінки в них накопичено найбільше посилань. Використайте ці теми та тип контенту для вашого проєкту. Це можуть бути онлайн-калькулятори, gif-ки, дослідження, опитування, посібники, терміни, рейтинги тощо. Проаналізуйте та використайте отримані знання, щоб створити власний ресурс з посиланнями.

Ось які тригери можуть спрацювати та змусити користувачів поширювати контент:

 • вирішення певної проблеми;
 • унікальні дані дослідження;
 • підтвердження думки з доказами;
 • просто актуальний матеріал з цікавими фактами.

Переслідування конкурентних лінків

Google вже визначив лідерів рейтингу, тому ви зобов’язані вивчити тактику конкурентів та намагатися перевершити їх. Шукайте по ключовим словам кількість зворотніх посилань, яку отримали найкращі сайти на думку пошуковика. Далі шукайте вихід на ті сторінки, що ведуть на ваших конкурентів. Спробуйте відвоювати своє місце в оглядах та експертних статтях. Домовтеся з власниками ТОПових майданчиків.

Як створювати посилання: інструментарій

Автоматизуйте створення посилань. В цьому вам допоможуть:

 • сервіси дослідження беклінків;
 • інструменти дослідження контенту;
 • веб-сервіси пошуку посилань.
 • e-mail програми.

Сервіси дослідження беклінків

Ahrefs, Semrush, Majestic, Moz — найвідоміші сервіси аналітики, що нададуть інформацію  про посилання. У спеціальну форму достатньо ввести url, щоб отримати по ньому звіт з переліком посилань на нього. Ці дані можна фільтрувати та розробляти оригінальну стратегію просування.

Інструменти дослідження контенту

Відслідковуйте типи контенту, що генерують багато посилань. Також шукайте можливості додатися до спільних публікацій. Для цього можна використати функціонал Ahrefs або Buzzsumo.

Веб-сервіси пошуку посилань

Content Explorer або Link Prospector допоможуть вам зібрати результати Google-пошуку по ключовим словам. Сторінки, які підходять по тематиці, можна відфільтрувати за якістю та визначитись, кому надсилати запит на розміщення посилань. Радимо додатково підключити інструменти веб-моніторингу і продивлятися нові сторінки з беклінками конкурентів та згадками ваших ключових слів, наприклад, Whitespark, Brend 24, Mention.

E-mail програми

Зверніть увагу на чудові можливості, які надають Hunter, Buzzstream, Neverbounce, Mailshake, Clearout або Pitchbox. З ними можна керувати компаніями зі створення беклінків, відстежувати їх, створювати шаблони для охоплення та надсилати запити.

Які висновки можна зробити

Планування процесів просування та безпосередньо лінкбілдинг забирає багато часу, потребує професійних навичок та знань. Якщо починаєте самостійно розбиратися в цій темі, експериментуйте, створюйте гарний контент та консультуйтеся з нашими експертами, щоб якнайшвидше отримати результат.